Peribacaları’ndaki otel durduruldu

Peribacaları’ndaki otel durduruldu

UNESCO tarafından 1985 yılında hem doğal ve hem de kültürel miras listesine alınan ve dünyada bir başka benzeri bulunmayan Kapadokya bölgesinde peribacaları arasına yapılan butik otelin inşaatı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından durduruldu. Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, bakanlıktan gelecek olan heyetin inşaat alanında incelemelerde bulanacağını kaydetti.

MERT ÖZPAMUK
NEVŞEHİR

Kapadokya bölgesinin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Nevşehirin Uçhisar beldesinde, tarihi Uçhisar Kalesi yamaçlarındaki peribacaları arasında bir süre önce yapımına başlanan butik otel inşaatı nedeniyle artan tepkiler üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı inceleme başlattı. Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nevşehir Valisi Abdurrahman Savaş, inşaatın yapımına uzman ekip araştırmasını tamamlayıp raporunu sununcaya kadar ara verildiğini açıkladı.

Bahsedilen projenin Nevşehir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan onaylı ve Uçhisar Belediye Başkanlığından yapım izni almış bir proje olduğunu ifade eden Vali Savaş, proje ile ilgili kendilerine gelen şikayetlerin bakanlık yetkililerine iletildiğini belirterek, ”Kültür ve Turizm Bakanlığının yöneticileriyle görüşmelerimizde bu konuda kaygı olduğunu ifade etmiştim. Tabii medyada da son dönemde yer almaya başladı. Bakanlığımız bu kaygıları duyduğu andan itibaren bir ön araştırma yapmıştı fakat 19 Kasım tarihli Kültür Bakanlığı müsteşarımızın bir yazısıyla Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden uzman bir ekibin buraya gelip konuyu yerinde inceleyeceği ve bu inceleme sonuçlanıncaya kadar inşaatın yapılmasına ara verilmesi yönünde bir talimat aldık. Bugün itibarıyla inşaatın yapımı durduruldu. Çalışmalara uzman ekip araştırmasını tamamlayıp raporunu sununcaya kadar ara verildi” dedi.
Vali Savaş, bakanlıktan gelecek olan ekibin çalışmalarını kısa sürede tamamlamasını beklediğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.