Türk futboluna ‘oyun’ darbesi

Türk futboluna ‘oyun’ darbesi

Türkiye Futbol Federasyonu, futbolda şike operasyonunun birkaç gün öncesinde konsol ve bilgisayarlar için geliştirilen futbol oyunlarıyla ilgili lisans anlaşmalarını tek elden yapmaktan vazgeçti.

Mahmut Özgenerin görevi bırakmasının ardından 29 Haziranda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanlığına seçilen Mehmet Ali Aydınların ilk icraatının, futbol oyun lisanslarını düzenlemekten vazgeçmek olduğu ortaya çıktı.

Habertürk’ün haberine göre TFFnin 64. başkanı olarak göreve başladığı ilk haftasında futbolda şike soruşturması ile karşı karşıya kalan Aydınlar yönetiminin attığı ilk adım, konsol ve bilgisayar ortamında oynanan FIFA ve PES gibi futbol oyunları için söz konusu oyunların uluslararası üretici firmaları EA Sports ve Konami gibi şirketlerle anlaşma yapmamak oldu.

“18 TÜRK TAKIMIYLA TEK TEK ANLAŞMALARI ZOR”

Daha önceki yıllarda oyun üreticisi firmalarla merkezi anlaşma yapan TFF, futbol oyunlarının 2012 versiyonları için bu kez farklı bir yola gitti. Yeni başkan ve yönetimi, merkezi anlaşma yapmayarak, futbol kulüplerinin oyunlarda kullanılabilmesi için gerekli lisans anlaşmalarını liglerde yer alan futbol kulüplerine bıraktı.

Eylül ayının 27sinde piyasaya çıkması beklenen FIFA 2012 için EA Sportsun Türkiyedeki futbol kulüpleriyle henüz anlaşmaya gitmediğini belirten oyun sektöründeki konuya yakın kaynaklar, Bu tarihten sonra 18 lig takımı ile tek tek anlaşmaya varmaları ve FIFA 2012de Spor Toto Süper Ligin yer alması çok zor. Üstelik bir de şike soruşturması ve küme düşürme tartışmaları var.

Hangi 18 takımı alıp, Türkiye ligi diye sunacaklar diye konuştu. Daha önceki yıllarda lisans anlaşmalarının TFF aracılığıyla tek elden yapıldığını hatırlatan oyun sektöründen bir başka kaynak da Oyun firmalarından elde edilen isim ve lisans hakkı kullanma gelirleri Süper Ligde yer alan 18 takıma yine TFF aracılığıyla pay ediliyordu. Şimdi TFF, kulüpleri serbest bıraktı. Ancak henüz anlaşma yapan olmadı dedi.

İLK YAMADA FENERBAHÇE OLMAYABİLİR

Bu yılın kasım ayında çıkması beklenen PES 2012de ise Türkiyeden Şampiyonlar Ligine katılacak olan takımlar yer alacaktı. Ancak son şike soruşturması ile Fenerbahçenin ligden düşürülmesinin gündeme gelmesiyle Konaminin PESteki Şampiyonlar Liginde yer alacak olan Türk takımları da riske girdi.

FIFA 2012den yaklaşık 2 ay sonra çıkması beklenen PES 2012de, Fenerbahçe ve Trabzonsporun yer alıp almayacağı, 15 Temmuzda TFFnin UEFAya bildireceği karara göre netlik kazanacak. Fenerbahçe ile ilgili kararın gecikmesi durumunda, Japon Konaminin oyun çıktıktan sonra yayımlayacağı ilk patch (yama) dosyasında Fenerbahçenin PESten çıkarılması da gündeme gelebilir.

PES 2011de Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Türkiye A Milli Futbol takımı var. FIFA 2011de ise Spor Toto Süper Ligdeki 18 takım bulunuyor. İki oyunun yeni versiyonlarını Türk oyunseverler de merakla bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.