Menderesleriyle Ünlü Yaylayı Faytonuyla Gezdiriyor

HAYATİ AKÇAY – Ordu'nun Aybastı ilçesine bağlı bin 500 rakımlı Perşembe Yaylası'nın tek faytoncusu Mustafa Elibol, turistlere doğal güzelliklerin yanında fayton keyfi de yaşatıyor.

Menderesleriyle ünlü ve doğasıyla her mevsim ziyaretçilerini büyüleyen Perşembe Yaylası'nda üç yıldır görev yapan 38 yaşındaki Mustafa Elibol, faytonuyla turistleri gezdiriyor.

Yayladaki gölün çevresinde müşterilerini faytonuyla gezintiye çıkaran Elibol, bu zamana kadar binlerce turiste tek başına hizmet etti.

Evli ve üç çocuk babası Elibol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede daha önce görev yapan kaymakam sayesinde yaylada faytonculuğa başladığını söyledi.

İlk sene faytona çok ilgi olmadığını ama sonraki yıllarda faytonla tur atmak isteyen insanların sayısının bir hayli arttığını dile getiren Elibol, tek başına yapmasına rağmen işinden çok memnun olduğunu belirtti.

Elibol, turistlerin de ilgisinin kendisini mutlu ettiğini vurgulayarak, günlük ortalama 150 ziyaretçiyi faytonuyla gezdirdiğini ifade etti.

Özellikle yaz aylarda yaylaya gelen turistlerin arttığına dikkati çeken Elibol, 'Elimizden geldiğince yaylaya çıkan turistleri memnun etmeye çalışıyoruz. Atın bakımı ve temizliğini de zamanında ve yeterince yaptığımız için herkes fayton turundan hoşnut kalıyor.' dedi.

Mustafa Elibol, 'Ayvaz' ismini verdiği atıyla turistlere hizmet ettiğini kaydederek, 'İzlediğim bir diziden etkilenerek atımın ismini vermiştim. Çok şükür bu işi yaptım ve başardım. Şu anda herkes bundan memnun. İnşallah uzun süre bu işi yapmaya devam edeceğim.' diye konuştu.

Elibol, fayton turunda turistlere pop müziğin yanı sıra Karadeniz müziklerini de dinleterek hoş vakit geçirmelerini sağladıklarını sözlerine ekledi.

Yaylaya 700 bin ziyaretçi bekleniyor

Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar ise Perşembe Yaylası'nın 1991 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla turizm merkezi ilan edilmesinin ardından yürütülen tanıtım çalışmaları sonucu ön plana çıktığını söyledi.

Yaylaya çıkan insanların memnuniyeti için yeni yeni projeleri hayata geçirdiklerini anlatan Gündoğar, bunlardan birinin de fayton turizmi olduğunu belirtti.

Gündoğar, turistlerin yüzde 99'unun bu hizmetten memnun kaldığına işaret ederek, 'Tek faytoncu olmasından dolayı da omuzlarında büyük bir yük var. Biz kendisine bu özverili çalışmasından dolayı teşekkür ediyoruz.' dedi.

Doğal bir ortamda turistlerin faytonla gezintiye çıktığını ifade eden Gündoğar, 'Doğal menderesleriyle de bilinen bu yaylada faytonla gezintiye çıkmak çok farklı bir ayrıcalık ve güzellik. Turistlerin daha hoşça vakit geçirebilmeleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.' dedi.

Gündoğar, bu sezon Perşembe Yaylası'na 700 bin civarında ziyaretçi bekledikleri kaydetti.

Avusturya'dan gelen Kübra Yılmaz, çevresindeki kişilerden yayla hakkında bilgi aldıktan sonra yöreye geldiklerini belirterek, 'Buraya geldiğimiz için mutluyuz. Gelmişken de faytona bindik. Bizim için çok güzel bir anı oldu. Hem yaylayı hem de fayton hizmetini beğendik.' diye konuştu.

Almanya'dan gelen Mehmet Yıldız ise Perşembe Yaylası'nın yurt dışında ününün oldukça fazla olduğuna dikkati çekerek, 'Biz de ilk fırsatta geldik ve gelmişken fayton turu da attık. Oldukça da memnun kaldık.' ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.