Türkiye Sandık Başında

Türkiye sandık başında

ORDU – Ordu’da, Cumhurbaşkanlığı ve 27’nci Dönem Milletvekilli Genel Seçimi için seçmenler sandık başına gitti.
Ordu’da seçmenler, saat 08.00’den itibaren sandık başına giderek tercihlerini yapmaya başladı. Seçmenlere, görevliler tarafından oy kullanımı işlemi ile ilgili kısa bilgiler verilirken, oy pusulası, zarf ve mühür ile kapalı kabin arkasına geçen vatandaşlar da oylarını kullandı. Polis ve jandarma ekipleri de oy kullanılan bölgele geniş kaplı güvenlik önlemi aldı.
Sabah saatlerinde oylarını kullanmak için gelen vatandaşlar ise ülke için hayırlı olmasını temenni ederek, oy kullanmakta kararsız olan vatandaşları ise vatandaşlık görevini yapmaya çağırdı.
Öte yandan Ordu’da, 557 bin 984 seçmen, 2 bin 103 sandıkta saat 17.00’ye kadar oy kullanabilecek.

ÇANAKKALE – Çanakkale’de Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Türkiye genelinde oy verme işlemi yapılıyor. Seyyar Sandık uygulaması çerçevesinde sandık başına gidemeyecek hasta ve yaşlılar için ekipler adreslere giderek oy kullanımını sağladı.
Çanakkale’de vatandaşlar oy kullanma işlemi için sabahın erken saatlerinde sandık başına gittiler.
24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilleri seçimleri bugün saat 08.00 itibariyle Çanakkale’de başladı. Seçmenler sabahın erken saatlerinde sandık başına giderek vatandaşlık görevlerini yerine getirdiler. Oyların kullanılacağı okulların içerisinde ve dışarısında görev alan yetkililer vatandaşların sağlıklı oy kullanması için bütün tedbirleri aldı.
Seyyar Sandık uygulaması çerçevesinde YSK tarafından oluşturulan sandık başına gidemeyecek hasta ve yaşlılar için Seyyar Sandık Kurulunca görevlendirilen 5 ekip toplam 82 adrese sandık taşıdı.
İsmetpaşa Mahallesinde yatalak hasta olan 69 yaşındaki Mukaddes Özgür’de oyunu seyyar sandık uygulamasıyla oyunu kullandı. Ekipler Mukaddes Özgür’ü bilgilendirerek oyunu kullandırdı.
Çanakkale’de saat 17.00’a kadar toplam bin 497 sandıkta 406 bin 809 seçmen oy kullanacak.

MERSİN – Mersin’de Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekilliği seçimi için oy verme işlemi olaysız olarak devam ediyor.
Sabah saat 08.00 itibariyle oy verme işleminin başladığı kent merkezinde, emniyet güçleri de seçim güvenliği ile alakalı önlemlerini almış durumda. 13 ilçede 1 milyon 270 bin 128 seçmenin, 3 bin 896 sandıkta oy kullanacağı Mersin’de, vatandaşların seçime olan ilgisinin de bir hayli yüksek olduğu gözleniyor.
Bu kapsamda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da oyunu, merkez Yenişehir ilçesi 50. Yıl Gökçeller İlkokulu’nda kullandı. Eşi Hatice Kocamaz ile birlikte 1485 numaralı sandıkta oyunu kullanan Başkan Kocamaz, bugün cumhuriyetin kuruluşundan bu yana en önemli seçimlerden birinin yapıldığına dikkat çekerek, ‘Bütün partiler duyarlılık gösterdiler ve huzur içerisinde centilmence bir mücadele gerçekleşti. Bazı yerlerde ufak tefek tartışmalar olsa da çok şükür Mersin’de rahat bir seçim dönemi geçirdik. Zaten süre de çok kısaydı. Bu süre zarfında şehirdeki huzur ve güven için duyarlılık gösteren bütün adaylara, bütün siyasi partilere teşekkür ediyorum. İnşallah bu seçim memleketimiz için hayırlı olacaktır. Ben şimdiden seçimlerin ülkemize, milletimize, Türklük dünyasına ve İslam alemine hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum’ dedi.
Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanan verilere göre, Mersin’de 1 milyon 270 bin 128 seçmen bulunuyor. En çok seçmen bulunan ilçe 234 bin 373 kişi ile Tarsus. Bu ilçeyi 203 bin 238 seçmen ile Toroslar, 179 bin 219 seçmen ile Yenişehir, 176 bin 7 seçmen ile Akdeniz ve 134 bin 212 seçmen ile Mezitli izliyor.
Merkezdeki 4 ilçenin seçmen sayısı toplandığında 692 bin 676 seçmen sayısına ulaşılıyor ki, bu rakam il genelindeki seçmen sayısının yarısından fazla. İkinci bölge olarak anılan diğer 9 ilçenin toplam seçmen sayısı ise 577 bin 452 olarak açıklandı. Mersin’de önceki dönem 11 olan milletvekili sayısı da bu dönem 13’e yükseldi.

HAKKARİ – Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde oy verme işlemi başladı.
Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde oy verme işlemi başladı. Vatandaşlar oy kullanmak için sandık başına geldi. Vatandaşlar, saat 08.00’den itibaren oylarını kullanmaya başlarken, sabahın erken saatleri olmasına rağmen katılımın yüksek seviyelerde olduğunu gözlendi. Oy kullanma işlemi saat 17.00’da sona erecek. Seçimler nedeniyle güvenlik güçlerinin gerekli tedbirleri aldıkları belirtildi.

AĞRI – Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 27. dönem milletvekili seçimleri için Ağrı’da vatandaşlar oy kullanmaya başladı.
Saat 08.00 itibariyle başlayan oy verme işlemi saat 17.00’de sona erecek. Ağrı’da 24 Haziran 2018 27. dönem milletvekili seçimlerinde 4 milletvekili çıkaracak. Saat 08.00’de başlayan oy kullanma işlemlerinde vatandaşlar oylarına kullanmaya devam ediyor. Okul önlerinde her hangi bir yoğunluk olmazken, öğleden sonra yoğunluk olacağı öngörülüyor. Kent merkezinde bulunan Şeref Saraçoğlu İlkokulu’nda yaşlı ve yürüyemeyen bir kadın yakınları tarafından taksi ile okula getirilerek oyunu kullandı.
Öte yandan oy kullanan vatandaşlar seçimin Ağrı’ya ve Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulundu.

MUĞLA – Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili genel seçimleri Muğla’da devam ediyor. Muğla’da 2 bin 235 sandıkta 725 bin 903 seçmen oy kullanacak. Saat 08.00’da başlayan oy kullanma işlemi saat 17.00’da sona erecek. Yaşlı, genç, engelli ve hastalar da oy kullanmak için oy kullanma merkezlerine gelirken, engelliler ve hastalar Büyükşehir ve İl Sağlık Müdürlüğü’nün ‘Hasta Nakil Ambulansları’ ile sandıklara taşındı.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün oyunu Düğerek Mahallesi’nde bulunan Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu’nda kullandı. Okula eşi Gülsüm Gürün ile birlikte gelen başkan Gürün oyunu kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘Seçim propaganda dönemi kısa olmakla birlikte çok yoğun, herkesin derdini anlatabildiği, vatandaşa ulaşabildiği, çeşitli aksaklıklara uğramasına rağmen ulaşabildiği seçim dönemi oldu. Türkiye önemli bir karar verecek. Çünkü yeni bir sisteme geçiyoruz. Adeta bir rejim değişikliği olabilecek ve Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiyoruz. Onun için bu seçim diğer seçimlerden farklı ve Türkiye’nin geleceği için çok daha önemli. Herkes söyleyeceğini söyledi, vatandaş dinleyeceğini dinledi. Ben inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerçekten bu dönemlerde çok iyi düşünüp çok iyi kararlar üreten bir yapıya sahiptir. Temennimiz bu saatten sonra seçim sürecinin sağlıklı geçmesi, herhangi bir olumsuz olayın olmaması ve hepimizin bu konuda katkı sağlayarak sonuçların herkesi tatmin edecek ve hiçbir şüpheye mahal bırakmadan sonuçların alınması ve ilan edilmesidir. Sonrası seçilen kimse başımızın üstünde yeri var’ dedi.
Muğla protokolü oyunu kullandı
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün oyunu Düğerek Mahallesi’nde bulunan Şehit İbrahim Karaoğlanoğlu İlköğretim Okulu’nda kullandı. Okula eşi Gülsüm Gürün ile birlikte gelen başkan Gürün oyunu 1045 nolu sandıkta kullandı kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘Seçim propaganda dönemi kısa olmakla birlikte çok yoğun, herkesin derdini anlatabildiği, vatandaşa ulaşabildiği, çeşitli aksaklıklara uğramasına rağmen ulaşabildiği seçim dönemi oldu. Türkiye önemli bir karar verecek. Çünkü yeni bir sisteme geçiyoruz. Adeta bir rejim değişikliği olabilecek ve Cumhurbaşkanlığı sistemine geçiyoruz. Onun için bu seçim diğer seçimlerden farklı ve Türkiye’nin geleceği için çok daha önemli. Herkes söyleyeceğini söyledi, vatandaş dinleyeceğini dinledi. Ben inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları gerçekten bu dönemlerde çok iyi düşünüp çok iyi kararlar üreten bir yapıya sahiptir. Temennimiz bu saatten sonra seçim sürecinin sağlıklı geçmesi, herhangi bir olumsuz olayın olmaması ve hepimizin bu konuda katkı sağlayarak sonuçların herkesi tatmin edecek ve hiçbir şüpheye mahal bırakmadan sonuçların alınması ve ilan edilmesidir. Sonrası seçilen kimse başımızın üstünde yeri var’ dedi
Vali Esengül Civelek oyunu kullandı
Muğla Valisi Esengül Civelek, oyunu Menteşe Kocamustafaefendi İlkokulu 1221 nolu sandıkta kullandı. Vali Esengül Civelek, oy kullanma işlemi sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, ‘Sabah saatlerinden itibaren oy kullanma işlemleri herhangi bir sorun yaşanmadan devam ediyor. Seçimin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum’ dedi.
Öte yandan yaşlılar da oylarını Muğla Büyükşehir Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğü Evde Bakım Hizmetleri ambulansları ile oy merkezlerine taşınarak oylarını kullandılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.